Aktualności

Konsultacje podatkowe dotyczące należytej staranności w podatku VAT

Last update on 29 sierpnia 2017.

Ministerstwo Finansów opublikowało opinie przesłane w ramach konsultacji podatkowych w sprawie listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych. Tym samym, zakończył się pierwszy etap konsultacji podatkowych, dotyczących należytej staranności w podatku VAT.

Na stronie MF można zapoznać się z opiniami – propozycjami poszczególnych podmiotów zaangażowanych w konsultacje, w tym przede wszystkim izb gospodarczych i związków przedsiębiorców, podatników działających w branżach tzw. podwyższonego ryzyka, ale także firm doradztwa podatkowego.

Wśród propozycji czynności, które powinien podjąć podatnik, przewijają się: (i) weryfikacja w bazach i rejestrach, (ii) płatności w formie przelewów, (iii) analiza ceny rynkowej, (iv) okoliczności dokonywania transakcji.

W opiniach zwraca się również uwagę na formę prawną, jaką powinny przybrać przesłanki należytej staranności oraz częstotliwość weryfikacji.

Publikacja opinii w ramach konsultacji podatkowych w sprawie listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych.

Następny wpis

Poprzedni wpis

Podobne wpisy